След топлоизолационните характеристики на стъклопакета, най-важната е соларния фактор SF с този показател се отчита количеството енергия, което преминава през стъклото. Колкото е по-нисък този показател толкова по висока слънцезащита има стъклопакета, което води до спестяване на разходи за охлаждане през летния сезон. Масовите стъкла със соларен фактор около 40 са известни още като, четири сезона, energy и всесезонно. Съществуват и стъкла със соларен фактор и под 25, които намират приложението при сгради с около 70-80% остъкление. Нисък соларен фактор – можем да кажем, че това е бъдещето на стъклените сгради.
Захванете ли се да строите, или пък да правите основен ремонт на жилището, си едно от най-важните решения който трябва да вземете, е изборът на дограмата. Правилният избор е изключително важен за външния вид на сградата, комфорта в помещенията, от него в голяма степен ще зависи сметката ви за отопление и не на последно място колко ще ви струва самата дограма – в момента на покупката и с натрупване през годините в резултат на нейната поддръжка. Дограмата е очите на жилището – чрез нея влизаме в пряк контакт с външния свят. Благодарение на дизайна и разположението и, дограмата до голяма степен създава усещането ни за уют, влияе върху функционалността на помещенията и външния облик на сградата. При избора на вида прозорци и дограма трябва да се отчита още нивото на външния шум, топлоизолиращите качества, както и поддръжката. Всичко това в общи линии поставя класическата дилема: каква да бъде дограмата – дървена дограма, пластмасова (ПВЦ) дограма или т.нар алуминиева дограма (от алуминиеви профили). Очевидно става дума за конструкцията на дограмата, а колкото до остъкляването – дискусия няма. В резюме може да се каже: дървото и дървената дограма притежава много добри изолационни качества и стабилност, но за разлика от алуминия и РVС с течение на времето се налага интензивна поддръжка. От гледна точка на статиката алуминият и алуминиевата дограма има предимство пред останалите материали, но пък като материал е отличен проводник на топлината и независимо от взетите конструктивни мерки, топлинните загуби през този вид дограма са по-големи (особено при евтините конструкции). Освен това качествената алуминиева дограма, с термоизолиращи мостове в профилите, е и най-скъпа. Сравнителният анализ на предимствата и недостатъците показва, че прозорците от пластмаса (ПВЦ дограмата) обединяват положителните страни на дървените и алуминиевите прозорци и в много голяма степен не притежават техните отрицателни качества. ПВЦ дограмата има вградени усилващи конструкцията метални профили, поради което по устойчивост на измятане и други деформации на крилото не само не отстъпват, но в някои случаи и превъзхождат алуминиевите дограми. Те притежават отлични топлоизолационни качества, устойчиви са на атмосферните влияния и на стареене, не изискват специална поддръжка, а ПВЦ материала дава широк простор и свобода на дизайнерите при проектиране на формата и профила на крилата.
Когато се говори за 2, 3, 4, 5-камерни дограми, става въпрос за профила на дограмата. Какво е това камера? Камерата е броят въздушни кухини между вътрешната и външната стена на профила, тоест колко на брой прегради има. Ако е една, означава, че профилът е двукамерен, ако са две – трикамерен и т. н. За камера се смята кухина с широчина не по-малка от 5 мм. Камерите, които са една над друга, не повишават изолационните свойства на профила. Защо профилът се пълни с въздух – понеже това е най-добрият изолатор.
Армировката е задължителен и особено важен елемент при PVC дограмата.Той представлява горещо поцинкована стомана ,която се влага по цялата дължина на PVC профила. Тези метални профили придават устойчивост и стабилност на конструкцията. Нужно е клиента да знае, че наличието на усилващ профил гарантира добрата статика на прозореца.
Обков – това е, както всички знаем, набора от детайли и механизми, осигуряващ закрепването и начина на отваряне на подвижните части от дограмата. Надеждността на прозоречните конструкции зависи пряко от всяко винтче и закрепване. Ето защо изискванията за механичната износоустойчивост са много високи. Не бива обаче да се забравя за ергономията. Най-хубавото и надеждно закрепване не бива да наранява или затруднява собственика си, нито пък да загрозява дома с външният си вид. В светлината на гореизложеното, не трябва да се учудваме че 10 – 20 процента от цената на готовият прозорец се определя от обкова.
Значението на стъклопакета за топлоизолационните качества на дограмата е определящо, защото заема над 80 % от общата квадратура на прозореца, т.е. температурата се губи най-често през стъклото. Стъклопакетът допуска полезната слънчева топлина и дневна светлина, и може да допринесе за значителното спестяване на енергия и повишаване на топлинната ефективност на всяко помощение. Производителите на дограма предлага на своите клиенти различни по вид стъклопакети: 1. стъклопакет от две прозрачни флоатни стъкла; 2. стъклопакет с нискоемисийно стъкло; 3. стъклопакет от оцветено в масата си стъкло; 4.стъклопакет със Stopsol и т.н. Стъклопакетът може да бъде двоен или троен, като серията профили трябва да позволява монтаж на по-широк стъклопакет. Може да бъде съставен от различни по вид стъкла, затворен на атмосферен въздух или запълнен с инертни газове (аргон).
Коефициентът на топлопреминаване U отчита количеството топлина, която преминава през ограждащите елементи – за 1m2 площ, за 1 час, при 1 градус разлика между температурите от двете страни на разглеждания елемент. Измерва се във [W/m2.K]. Изчислява се, като се вземат предвид поотделно дебелините и коефициентите на топлопроводност на всички материали, от които тези елементи са изградени. Колкото по-малка е стойността на U, толкова по-добри топлоизолационни свойства има съответния елемент.
Соларният фактор е показател , даващ цифрово изражение на цялото количество слънчева енергия навлязла в помещенията. От тук следва , че колкото по-ниско е нивото на навлязлата в сградата енергия, толкова по-малки са и разходите за климатизация през цялата година.
Към дограмата и остъкляването има все по-високи изисквания по отношение шумоизолацията, наред с топлоизолацията и устойчивостта на атмосферни влияния и взлом. Но да не забравяме, че шумът се предава както през фасадната конструкция, така и през съседните помещения, което ни задължава да мислим за шумоизолацията като за цялостна система, включвяща пода, стените и тавана. Шумоизолацията е показател за степента на заглушаване на външния шум. Намаляването на този шум зависи от способността на стъклопакета да поглъща звуковите вълни. Херметичността, която осигурят гумените уплътнения, също има важна роля за звукоизолацията. Остъклението, профилът, рамката, окачването и уплътненията са съществените елементи за добрите характеристи на всеки прозорец – топло- и шумоизолация, устойчивост на външни влияния.
Ние Ви препоръчваме да: 1. проветрявайте често помещенията; 2.погрижете се за добрата външна изолация на жилището; 3. поставете топлоизолационен или слънцезащитен стъклопакет; 4. консултирайте се със специалисти за поставяне на отоплителните уреди. Трябва да подчертаем, че PVC прозорците не способстват за възникване на влага и съответно конденз в помещенията. Те променят условията за вентилация и топлообмен във вашето жилище и водят до промяна на старите методи за експлоатация. Често след смяната на старата дограма с PVC се появяват конденз и мъхъл. Често клиентите смятат, че причината е в “некачествената” нова дограма и монтаж от фирмата. За образуването на конденз са необходими две неща – влажен въздух и студена повърхност. Влажността на въздуха в жилището се повишава от ежедневната дейност в него – готвене, пране, хората и растенията в помещението и др. Когато влажният въздух достигне студени повърхности като външните стени, рамките на прозорците и техните стъкла, влагата в него кондензира по тях. При старите дограми уплътнението не е така добре, поради което се получава постоянно проветряване и влажният въздух напуска помещението, но заедно с него и топлината. След подмяната на дограмата, помещението се “запечатва”, водните пари не могат да излязат, влажността на въздуха се повишава и се появява конденз по най-студените повърхности – най-често стени и стъклопакети. При ново строителство повишената влажност на въздуха се дължи на изпаряването на влагата в самите строителни материали и този процес продължава около година.